Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

TIA-hoz vezethet a kezeletlen magasvérnyomás

A TIA a stroke-hoz hasonló állapot, mely bár közvetlenül nem veszélyezteti az életet, ám a stroke előrejelzője lehet. A probléma egyik fő rizikófaktora a magasvérnyomás, így annak kordában tartásával a kockázat lényegesen lecsökken. A prevencióról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája beszélt.

 

Mi az a TIA?

A TIA egy mozaikszó, mely átmeneti iszkémiás rohamot jelent (transiens ischaemiás attack). Tüneteit tekintve igen hasonló a szélütéshez, azonban jelentős különbség a kettő között, hogy TIA esetében a panaszok viszonylag rövid időn megszűnnek (legtöbbször 24-72 órán belül). Az állapot tulajdonképpen egy átmeneti agyi keringészavar, így amikor a keringés újra megfelelővé válik, az ijesztő tünetegyüttes elmúlik. Bár ekkor a beteg rendszerint megnyugszik, ám fontos kivizsgálni, hogy mi is okozta a problémát, ugyanis a TIA-t nem ritkán stroke követi, így a megelőzés kiemelt jelentőséggel bír!

TIA - Trombózisközpont

 

TIA tünetei

  • féloldali gyengeség/bénulás
  • szédülés
  • kettőslátás
  • erős fejfájás
  • nehezített beszéd

 

Meszesedés és vérrögök a háttérben

A TIA hátterében az egyik nagyon gyakori ok az erek belső felszínén  kialakuló meszesedés (koleszterin lágy plakk) és/vagy az egyenetlen felszínen keletkező vérrög kialakulása. Bár az illető kora is komoly rizikófaktornak számít ezen problémák kialakulásában, ám magasvérnyomás esetén a kockázat még inkább fokozódik. Ennek oka, hogy a hipertónia apró sérüléseket hoz létre az erek belsejében, majd egy idő után egyenetlenségek alakulnak ki, és meszesedés jön lére. Ez azonban egy ördögi kör, ugyanis az meszesedés miatti érszűkület hatására a vér keringési sebessége még inkább fokozódik, ami újabb sérüléseket eredményez, ami kiválthatja a vérlemezkék összecsapódását, és vérrögök keletkezhetnek. Ezek a rögök rossz esetben leszakadhatnak, majd a véráramba kerülhetnek - mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája.

Vérnyomáscsökkentéssel elkerülhető az állapot

Látható tehát. hogy mind a TIA, mind stroke esetében fontos az erek állapotának védelme. Ennek érdekében célszerű egyrészt a megfelelő életmódra (mozgás, só-és koleszterinszegény táplálkozás, dohányzásról való leszokás), valamint a vérnyomás –akár gyógyszeres- csökkentésére helyezni a hangsúlyt. Éppen ezért amennyiben már valaki átesett TIA-n, rendszeres vérnyomás-ellenőrzés szükséges, és ha magasabbak az értékek (>140/90 Hgmm), úgy szakorvosi konzultáció után személyre szabott terápia javasolt!

0 Tovább

Stroke 5 jele

A stroke a harmadik leggyakoribb halálozási ok Magyarországon. Évente 42 ezer ember kap strokeot, 18 ezren belehalnak. A magas halálozás mellett a stroke az első számú betegség, mely tartós rokkantsághoz vezet. Kezelésénél a legfontosabb a minél gyorsabb kezdés - mondja Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont vezető szakorvosa.

A köztudatban a stroke mint az idősek betegsége él. Tény azonban, hogy a stroke esetek 20%-a 55 évesnél fiatalabbakat érint.

Jó hír azonban - említi Blaskó György professzor -, hogy a stroke időben való felismerése és kezelése jelentősen csökkenteni tudja a betegség súlyosságát, következményeit, valamint életet menthet. A tünetek ismerete mellett ugyanilyen fontos tudni, hogy az érintett beteg korától függetlenül a stroke kezelését mihamarabb meg kell kezdeni.

Ismerd fel időben a jeleket!

A stroke felismerésében segít az alábbi 5 tünet ismerete, mely bármelyikének észlelése esetén azonnal mentőt kell hívni:

  • hirtelen fellépő egyoldali zsibbadás, gyengeség az arcon vagy végtagokon
  • hirtelen fellépő zavartság, beszédhiba, beszédértés
  • hirtelen fellépő egyoldali látási zavar
  • hirtelen fellépő járási nehezítettség, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs zavar
  • hirtelen fellépő, ismeretlen eredetű súlyos fejfájás

A tüneteknél fontos a "hirtelen", a "súlyos", az "egyoldali". A tünetek szinte mindegyike jelentkezhet enyhe formában is, ami önmagában aggodalomra nem ad okot. Azonban ha hirtelen és erősen jelentkezik, agyi történés jele lehet, mely hasonlóan a szívinfarktushoz, azonnali beavatkozást tesz szükségessé. Ilyen téren a stroke és a szívinfarktus kezelési szükséglete megegyezik: minél hamarabb indul az orvosi ellátás, annál több életet lehet megmenteni, annál kevesebb maradandó károsodás, rokkantság jelentkezik.

Streke esetén a három órán belüli terápiakezdés 30%kal növeli a gyógyszerek hatékonyságát, a kezelés eredményességét.

Előzd meg!

Az akut ellátás mellett a sroke kezelésének leghatékonyabb módja a megelőzés. A megfelelő vérnyomás kontroll, a szívritmuszavarok kezelése, az érszűkület kezelése-megelőzése. Ne feledjük, mások tüneteinek a felismerése mellett magunkért a megelőzéssel tehetünk a legtöbbet.

0 Tovább

trombozis

blogavatar

Trombózisközpont blogja. Minden, ami a véralvadással összefügg: mélyvénás trombózis, érszűkület, visszér, szívinfarktus, stroke, vetélés, vérzékenység, magasvéenymás (hipertonia) www.Tromboziskozpont.hu

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek